Akşener’den veda konuşması

İYİ Partinin 5. Olağanüstü Kurultayı başladı. Delegeler, ATO Congresium’daki kurultayın yapıldığı salonda yerini aldı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de saat 11.50’de salona geldi. 

Salonda kurulan platformdaki dev ekrandan “İyilerin güneşi batmaz” sloganı ile Türk bayrağı ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile Akşener’in fotoğrafı yansıtıldı. 

Kurultayda, genel başkanlığa aday olan Grup Başkanı Koray Aydın, salona gelişinde “İYİ’ler kol kola Koray Aydın’la”, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu “İYİ’lerin birleştirici gücü Müsavat Dervişoğlu”, Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın ise “Bozkurt Tolga” sloganıyla karşılandı. 

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı Hakan Şeref Olgun’un açılış konuşmasının ardından, Divan Başkanlığına, delegelerin önerisi üzerine Kurumsal İlişkiler Başkanı Şükrü Kuleyin seçildi. Divan Başkanlığının oluşmasının ardından kurultay çalışmalarına başladı. 

Genel başkan ve parti organlarının seçileceği İYİ Parti kurultayında 1007 delegenin kayıt yaptırdığı öğrenildi. 

“BUGÜNLERE MAYIN TARLALARINDAN GEÇEREK GELDİK” 

Açılışın ardından Genel Başkan Akşener, konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Katılımcılar, Akşener’i ayakta alkışladı. 

Akşener, konuşmasında şu mesajları verdi:

– Seçim sonuçları doğrultusunda aldığımız riskin elbette farkındaydım. İşte bu yüzden; bugüne kadar olduğu gibi bugün de Türkiye’nin alıştırılmış normallerinin dışında sadece söz söyleme sırasında değil; bedel ödeme sırasında da en önde duruyorum. 

– Üzerime düşen, her şeyi yapmış olmanın huzuruyla son kez karşınızdayım. Hiçbir hesaba, hiçbir pazarlığa, hiçbir sahtekârlığa girmeden; milletin sesini duyurmuş olmanın, mutluluğuyla; son kez karşınızdayım.

– İYİ Parti olarak, varlığımızı, onurumuzu, duruşumuzu pazarlık masalarına, meze ettirmemiş olmanın, gururuyla son kez karşınızdayım. Allah herkese, böyle veda etmeyi nasip etsin. 

– Biz bugünlere çiçek bahçelerinden değil, mayın tarlalarından geçerek geldik. Önümüze örülen, tel örgüleri, barikatları, engelleri, teker teker, aşarak geldik. Işıkları kesilen salonlara, yolumuzu kesen kamyonlara, adressiz kurşunlara direnerek geldik.

“YETİM MAĞLUBİYETİ ÖKSÜZ BIRAKMADIM”

– İYİ Parti’nin ve İYİ Partilinin fedakârlığını, taşıyamayanlara mani oldum. ‘Tek kişi kalsam da, bu mücadeleden vazgeçmeyeceğim.’ dedim; asla da vazgeçmedim. ‘Gerekirse bedelini ödeyeceğim.’ dedim; Ve bugün de karşınızda; aziz milletime ve sizlere karşı, bir kez daha söylemek isterim ki; ben, bu bedeli ödemeye razıyım. 

– Türkiye’nin iyi ve cesur evlatları; Kennedy’nin, çok meşhur bir sözü vardır; ‘Zaferin bin babası vardır, mağlubiyet yetimdir.’ der. İşte ben, o bin babanın, kaçıştığı yerde o yetim mağlubiyeti, öksüz bırakmadım. Haksız olduğumuz için değil; söz verdiğim için bırakmadım.

-Başarısızlığı ben aldım; artık başarıyı, siz yakalayacaksınız. Bedeli ben ödedim artık hesabı, siz tutacaksınız. Kiminiz “abla”, kiminiz “kardeş”, kiminiz “anne” diye geldiniz. Benden bir ev, bir yuva istediniz. Ben de İYİ Parti’yi, sizlere bir ev, bir yuva yaptım. Ocağını tüttürdüm, içini ısıttım, sofrasını kurdum, bahçesini genişlettim. Yıkmak isteyenlere, dağıtmak isteyenlere, çökmek isteyenlere, müsaade etmedim.

– Ama bugünden sonra artık; bu evi, siz koruyacaksınız. Bu evi, artık, siz ayakta tutacaksınız. Bu eve, artık, siz bakacaksınız.
Şairin de dediği gibi “Bizdik o hücumun, bütün aşkıyla kanatlı; Bizdik o sabah, ilk atılan safta yüz atlı… Dünyâya vedâ ettik; 
atıldık dolu dizgin… En son koşumuzdur bu; asırlarca bilinsin…”

– Genel başkan adaylarımıza başarılar diliyor; Kurultayımızın, milletimiz, memleketimiz ve partimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.Yolunuz, bahtınız açık olsun. Allah’a emanet olun.

DÖRT ADAY YARIŞIYOR

Akşener, 31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin sonuçları çerçevesinde seçimli olağanüstü kurultay kararı almıştı. 

Daha sonra Akşener, “Seçim sonuçları kapsamında ödediğimiz ve ödediğim bedele razıyım.” diyerek, kurultayda genel başkanlığa aday olmayacağını açıklamıştı. 

Bu süreçte, partide 5 yıl boyunca Teşkilat Başkanlığı görevini yürüten ve şu anda Grup Başkanı olan Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın ile Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz, genel başkanlık için adaylığını ilan etmişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir