Tülay Hatimoğulları: Mazbatası Abdullah Zeydan’a verilmezse, YSK hukuksuzluğa imza atmış olacaktır

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan, ve Tülay Hatimoğulları, Van’da yüzde 55 oranında belediye başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının geri alınması ve Van İl Seçim Kurulu, mazbatayı seçimi 130 bin oyla kaybeden AKP’li adaya vermesi hakkı hakkında açıklamada bulundular. Hatimoğulları, “Abdullah Zeydan’a verilmezse, YSK hukuksuzluğa imza atmış olacaktır” dedi.

Karara tepki gösteren Bakırhan, “Adalet Bakanlığı eliyle birlikte bu irade gasbedilmeye çalışılmıştır. Bu hile değil de nedir? Kürt iradesine düşmanlıktan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini tekrar ediyoruz. Yeter! İki dönem kayyum atadınız, bölge halkının iradesini gasp ettiniz. Van halkının iradesine sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

“İktidar seçimlerde yaşadığı hezimetin acısını DEM Partililerden almaya çalışırsa büyük yanılır”

“Van’da 14 belediyenin tamamını alan, Türkiye’de neredeyse eşi benzeri olmayan bir başarı sağlanmıştır.” diyen Hatimoğulları ise,  şunları söyledi:

“Bu başarıyı hazmetmeyenler, bu başarının elde edileceğini bilerek bu kumpası evveliyatında hazırladığına kanaat getiriyoruz. Başvurusu yapılmış, bütün denetim süreçlerinden geçmiş, hiçbir şekilde itiraz edilmemiş ve adaylığı onanmış olan sevgili Abdullah Zeydan’ın seçimlere 48 saat kala, cuma akşamı 5’e 5 kala bu konu gündeme getiriliyor. Bunu kabul etmek mümkün değildir, asla kabul etmeyeceğiz. Erdoğan seçim hezimetinden sonra halkın iradesine saygı duyacağını açıklamıştır. Bu halk Kürt olunca, Van halkı olunca iradeye saygı göstermeyeceklerini bir kez daha gördük. Sözünüzün arkasında durun, halkın iradesine saygı gösterin. Halkın iradesine nerede olursa olsun eşit şekilde sahip çıkılıp, karar verilmelidir. Kayyım rejiminin bir başka versiyonu olan bu yöntemlere izin vermedik vermeyeceğiz. Yarın MYK’mızı Van’da topluyoruz. İktidar bir hezimet yaşamıştır bu seçimlerde. Bu hezimetin intikamını DEM Partililerden almaya kalkışırsa büyük yanılır .Bizler itirazlarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu itirazın hukuk çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini paylaşıyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir